Tavla Nasıl Oynanır

Bu makalemizde, tavlanın nasıl oynandığını, terimleri, zar isimlerini sizlere en sade biçimde anlayabileceğiniz ve resimlerle desteklenmiş şekilde anlatacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra keyifle tavla oynayabilirsiniz. Oyunumuza gelecek olursak; başlangıçta oyuncular ellerindeki zarları atar ve büyük gelen oyuncu oyuna başlar. Aynı zarın gelmesi durumunda tekrar atılır. Bu durum eşitlik bozuluncaya kadar sürer.

120714_2055_Tavlanasloy1.jpg

Pulların Hareketleri Ve Diziliş

Oyuna başlayacak olan oyuncu iki zarı atar ve zar üzerinde gelen sayı kadar kendi pullarından hamle yapar. Pullar tek yönde ilerler. Gördüğünüz resimdeki siyahlı oyuncu 1’den 24’e, kırmızılı oyuncu ise 24’ten 1’e doğru hamle yapabilir.

  • Pullar sadece gelen zar kadar ilerler. Fazla veya az ilerleyemez.
  • Bu pulları ilerletirken kendimizin veya karşı tarafın pulları üzerinden atlatabiliriz.
  • Hamle yapacağınız pulun gideceği yerde karşı tarafın 2 yada 2’den fazla pulu var ise o hamleyi yapamazsınız. Daha açık ve anlaşılır bir şekilde anlatacak olursak başlangıçta 5-5 atan oyuncu 1 numaradaki pullarını oynayamaz. Sebebi ise 5 sıra ilerlemesi gereken yerde karşı tarafın pulları bulunur.

İki zar içinde farklı pulları oynamak mecburiyetinde değilsiniz. Bir pulu atılan iki zar için kullanabilirsiniz.

Çift Atma

İki zarında aynı gelmesi (2-2, 1-1,6-6) çift atma olarak nitelendirilir. Eğer oyuncu çift atmış ise fazladan iki hareket yapma hakkına sahip olur.

Pul Kırma

Hamle yapacağınız pulun geleceği sırada karşı tarafın bir tane pulu varsa o pulu kaldırıp yerine kendi pulunuzu koyabilirsiniz. Ve rakibin pulunu kırmış olursunuz. Pulu kırılan oyuncu sırası geldiğinde öncelikle kırılan pulu oyuna sokmak mecburiyetindedir. Kırık pulu bulunan oyuncu herhangi bir hamle yapamaz.

120714_2057_1.jpg

Kırılan Pulu Oyuna Sokma

Kırılan pulunuzu tekrar oyuna sokabilmeniz için öncelikle karşı tarafın toplama alanında boş bir yer olması ve pulunuzu koyabilecek bir zar atmanız gerekir. Resimde gördüğünüz kırmızılı oyuncunun pulu kırılmış durumda. Gelecek olan zar ile siyahlı oyuncunun toplama bölgesinde (1,2,3,4,5,6) 1 veya 2 numaradan birine kırılan pulu koymak mecburiyetindedir. 1 veya 2 gelmesi halinde pulunu bu rakama denk gelen alana koyarak diğer zar ile de uygun pulu ilerletir. 1 veya 2 gelmemesi durumunda hiçbir hamle yapmaksızın oyun sırası da rakibe geçer.

Kapı Alma

İki pulun üst üste gelmesine kapı alma denir ve rakip oyuncu o pulu kıramaz.

Altı Kapıya Alma

Oyuncunun yan yana altı kapı alması durumunda karşı tarafın kalan pulları hangi zar gelirse gelsin o alanı atlayamayacağından altı kapıya alınmış bulunur.

120714_2057_1.jpg

Pulları Toplama

Pullarınızı toplamak için bütün pullarınızın toplama alanına sokmanız gerekir. Resimde siyahlı oyuncu elindeki pullarını toplama alanına sokmuş ve bu durumda pullarını toplayabilir. Gelen zarın bulunduğu kısımda pul var ise pul toplanır. Resimde gördüğünüz üzere siyahlı 1-3 atmış. Bu durumda 1 numaralı kısımdan 1 pul, 3 numaralı kısımdan 1 pul alır ve sıra kırmızılı oyuncuya geçer.

Diyelim ki, gelen zarların birinin bulunduğu kısımda pul yok. Bu durumda her hangi bir pulu gelen zar kadar oynar.

Gelen zarın olduğu kızımda pul yok, ayrıca zar kadar oynayacağı pulu da yok ise sıranın başındaki pulu toplar.

Puanlama ve Kazanma

Bu oyunda bütün pullarını ilk önce tamamlayan oyuncu oyunu alır. Oyunu alan oyuncu son pulu aldığında rakip oyuncu bütün pullarını toplama alanına sokmuş ise kazanan oyuncu 1 puan alır fakat sokamamış ise bu kazanma şekline Mars adı verilir ve kazanan 2 puan alır.

Zarların Adları

1-1: Hep Yek

2-2: Dubara

2-1: yek-i dü

3-3: Dü Se

3-2: Seba-i Dü

3-1: Se Yek

4-4: Dört Cihar (“Dört Caar” şeklinde okunur)

4-3: Cihar-ü Se (“Caar-i Se” şeklinde okunur)

4-2: Cihar-i Dü (“Caar-i Dü” şeklinde okunur)

4-1: Cihar-ı Yek (“Caar-i Yek” şeklinde okunur)

5-5: Dü Beş

5-4: Cihar-ü Penc (“Caar-i Penc” şeklinde okunur)

5-3: Penc-ü Se

5-2: Penc-i Dü

5-1: Penc-i Yek

6-6: Dü Şeş

6-5: Şeş Beş

6-4: Şeş Cihar

6-3: Şeş-ü Se

6-2: Şeş-i Dü

İlgili Terimler :
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

Sitemizde bulunan en güncel konular