Tavla Ve Oynamak İçin Sebepler

Dünyada ki en eski oyunlardan biri olan tavla Türk toplumunda büyük bir yere sahip. Tavlanın ortaya çıktığı dönemlerde zar ve taşların kemik, taş ve buna benzer cisimlerden yapıldığı düşünülmektedir.

Araştırmaların sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre tavla, yaklaşık olarak 1400 sene öncesinde İran’ın Şahı olan Nevşiyan’ ın veziri olan Büzur Mehir tarafından 10 gün kadar bir sürede geliştirilip ortaya çıkarılmıştır. Bu oyunda her iki tarafın 6 (toplam 12 hane) hanesi 12 ayı, 15 siyah pul geceyi, 15 beyaz pul gündüzü karşılıklı 12 hane (toplam 24 hane) tam bir gün olan 24 saati ifade eder.
Tavla Ve Oynamak İçin Sebepler

Peki, severek oynadığınız tavlayı oynanma sebeplerinden bahsedecek olursak:

1400’lü yıllarda Osmanlı devletiyle tanışan tavla o dönemde çok sevilip yaygınlaşmıştır. Özellikle Devletin yükseliş döneminde oldukça yaygınlaşan tavla kültürü günümüzde de halen sevilerek devam etmekte. Dedelerimizden yadigâr tavla oyunu yaşlısı genci toplumumuzda her kesimden insanın oynadığı eğlenceli bir oyundur. Özellikle eski toprakların bir araya geldiğinde tavla ile kapışmaları olağandır. Hem oynayıp hem muhabbetle vakit geçirilerek eğlenilir. Rekabet kavramı bu oyunda ne kadar boy gösterse de aslında dostluğu pekiştirir.

Tavla da yaklaşık 4500 gibi büyük sayıda hamle olasılığı bulunduğundan bu oyun da profesyonelleşmek çok zamanınızı alabilir. Zekâ oyunlarının hemen hemen hepsinde her ihtimali hızlı bir şekilde düşünmek gerekir. Bu yüzden hamle ihtimali arttıkça olasılıklar düşerek oyun sizin için daha zor bir hal alır. Bununla birlikte sadece kendi ihtimallerinizi düşünmekle kalmayıp rakibinizin de gelebilecek olan zarına göre yapacağı hamleleri ve bu hamlelerin sizi nasıl etkileyeceğini düşünmeniz sizin için çok daha zevkli ve iyi bir oyun sağlar. Fakat iş sadece olasılıkları düşünmekle kalmıyor.  İşin içine zar giriyor ise bu oyunun yarısı da şans oyunu olarak nitelendirilebilir. Kazanmak için zekânızın yanı sıra şansınızın da yanınızda olması gerekir.

En sevilen ve en çok oynan masa oyunları arasında yer alan tavla, kendinizi kanıtlayabileceğiniz bir oyundur. İnsanlar hayatlarının hemen hemen her alanında başarı, üstünlük ve galibiyeti amaçlar. Bu yüzden rakibinize ondan iyi olduğunuzu ve ona üstünlüğünüzü kabul ettirebileceğiniz yarı zekâ yarı şans oyunudur. Bir yandan eğlenerek bir yandan yarışarak oynadığınız bu oyunun size aslında tam olarak bilmediğiniz birçok faydası vardır.

TIP dünyasında bazı beyin hastalıkları tedavisinde ve gelişiminde kullanılan tavla, üstün seviyede bir zihin egzersizi yapmanızı sağlar. Araştırma ve deneysel gözlemlerin sonucunda elde edilen bilgiye göre tavla oyunu insan beyninde ki hücrelerdeki nöronların yenilenmesini ve kendi kendini onarmasını sağlamaktadır. Sürekli olarak yenilenen beyin hücreleri çoğalarak hasarlı beyin hücreleri azalır ve bu da unutkanlık temelli birçok hastalığın önüne geçer. Spastik hastalık olarak adlandırılan 100 zihinsel hasta üzerinde yapılan deneyin 30 günlük süreçten sonra kontrol edilen istatistiklerine göre 85’inin nöron hücre kalitesinde yaklaşık olarak %17 gibi bir gelişme olduğu kaydedilmiştir. TIP dünyasına damgasını vuran bu tedavi yöntemi ilerleyen dönemlerde sıkça duyacağımız konular arasında yerini alıyor.

Tavlanın Sağlık Yönünden Artıları:

  • Oyun esnasında hamlelerin etkisiyle de kalp ritmi artarak kan akışını hızlandırır ve daha hızlı düşünmenizi sağlar. Bununla birlikte kan vücudun tüm noktalarına nüfuz ederek burada ki dokuların daha fazla oksijen almasını sağlar ve vücutta ki fonksiyonlar tam anlamıyla çalışmış olur.
  • Hızlanan kan dolaşım sistemiyle birlikte değişen heyecan faktörü beyinde bazı hormonların sentezini sağlar.
  • Küçük yaştaki çocuklarda görülen önemli etkilerden biri zihnini yoğun kullanması sonucu beyin hücreleri daha hızlı gelişerek zekâ seviyelerini artırır.
  • Vücudun bağışıklık ve savunma mekanizmasını harekete geçirerek zararlı organizmaların atılması sağlanır.
  • Daha hızlı düşünüp çabuk karar vermenizi sağlar. Oyun sırasında sadece saniyeler içinde doğru ve en iyi kararı vermeniz gerekir. Bunu sizde alışkanlık haline getirir.
  • Tik ve panik atak gibi hastalıları bulunan kişilerin sakinleşerek düşünce yoluyla hamle yapmayı öğretir ve hastalıklarını büyük ölçüde kontrol altına almalarını sağlar.
  • Hayatta yaşanabilecek olaylar karşısında soğukkanlılık kazandırır ve düşünüp doğru kararı vermeyi sağlar.
İlgili Terimler :
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuzu Buraya Yazınız

Sitemizde bulunan en güncel konular